Přeskočit na obsah

Lektoři LDHV 2025

PhDr. Jakub Kacar, DiS., Ph.D.

Je hudebníkem, pedagogem, sbormistrem a kreativcem. V současnosti působí na Pražské konzervatoři, Katedře hudební výchovy PF UJEP Ústí nad Labem a ZUŠ Litoměřice, kde vede dětský pěvecký sbor Hlásek, absolvent KHV PF UJEP Ústí nad Labem a konzervatoře Teplice. Dále působí jako tvůrce a lektor edukačních programů pro Českou filharmonii. V umělecko-pedagogické oblasti púsobí zejména jako aranžér skladeb a capella či úprav pro dětské orchestry. V oblasti vzdělávání učitelů spolupracuje s NPI ČR, Tvořivou školou, Společností pro hudební výchovu ČR a nárazově i s dalšími vzdělávacími agenturami. Ve své pedagogické činnosti se zaměřuje především na novelizaci a „atraktivizaci” výuky hudební výchovy pro současného žáka s oporou o léta ověřené principy. Nebere se příliš vážně a má rád živou činnostní výuku HV, která rezonuje celou školou.

https://www.kacarkuba.com/

DÍLNA: Škola hrou ve 3. tisíciletí

Čeká nás komplexní soubor aktivit a námětů využitelných ve výuce hudební výchovy právě pro následující školní rok.

I. st.II. st.ZUŠ
ANOANOANOANOANO

PODVEČÍREK: Teambuildingové aktivity ve škole

Vhodné pro třídní učitele a všechny tmeliče kolektivů

Mgr. Jiří Jablunka

učitel hudební výchovy s metodikou a sbormistr VOŠPS a SPgŠ Kroměříž, učitel hry na dechové nástroje a hudební nauky v ZUŠ Zdounky, autor Hudbánek – společného muzicírování pro děti a rodiče, autor zpěvníku Písničky skoro na celý rok a mnoha dalších výukových materiálů (blog Hudebka na Pajdě, web Hudební distanc), lektor hudebních dílen (NPI, SHV, ČOS).

DÍLNA: NÁLADA A DOJEM – IMPRESIONISMUS, TO JE POJEM!

Workshop činnostní hudební výchovy s aktivním zapojením všech napříč vzdělávacími oblastmi a mezipředmětovými vztahy (dramatická, výtvarná, tělesná, literární výchova). Zaměříme se na rozvoj hlasového projevu, instrumentálních a poslechových dovedností. S letošním jubilantem Mauricem Ravelem protančíme nejen bolero, s Debussym na moři proplujeme i ostrov s dětským koutkem. Vše se odehraje v pařížské kavárně v rámci Světové výstavy roku 1889 a svá díla budou na závěr vystavovat i letošní účastníci LDHV!

I. st.II. st.ZUŠ
ANOANOANOANOANO

PODVEČÍREK: Nebojím se ani chviličku, doprovodím jakoukoli písničku!

PhDr. Jiřina Jiřičková, Ph.D.

Vyučuje didaktiku hudební výchovy pro 1. i 2. stupeň ZŠ a hudebně pohybovou výchovu a na Katedře hudební výchovy PedF UK, hudební nauku na GMHS Praha a vede dětský pěvecký sbor Jiřičky. V současnosti stojí v čele SHV ČR, kterou také zastupuje v prezídiu České hudební rady a v Music Teacher Associations při EAS. Zároveň je místopředsedkyní České Orffovy společnosti. Podílela se na tvorbě učebnic HV pro 1. stupeň ZŠ nakladatelství Taktik a na vysokoškolské učebnici Kapitoly z kreativní hudební výchovy (2023). Lektoruje workshopy pro děti (Plzeňská filharmonie), studenty i učitele (např. ČOS, NPI, Carton Cajon, Učitelnice).

DÍLNA: Tvořivá hudební výchova

Tvořivě s hlasem, tělem, v sedě i ve stoje. Kreativní práce s písní v mateřské škole a v hodinách hudební výchovy na 1. stupni ZŠ a náměty hudebně tvořivých aktivit pro 2. stupeň a SŠ .

PODVEČÍREK: /UVEDEME POZDĚJI/

Mgr. Martin Grobár, Ph.D.

Působí v současné době jako zástupce pro školství a produktový specialista firmy DISK Multimedia, vedoucí školního souboru SZUŠ Blansko a kapelník Celkem Vzato. Ve své pedagogické praxi se věnuje využití moderní hudební technologie a hledání cest, jak ji smysluplně využít. Své nápady a náměty prezentuje na svém webu modernihv.cz a jeho webovou aplikaci sluchohry.cz můžete vyzkoušet zcela zdarma.

DÍLNA: Nejstarší Klipem (ředitele) nezarmoutíš.

Zaměříme se na jednoduchou tvorbu hudebního klipu. Využijeme stávající technologii, kterou máme všichni po ruce a za pomocí menších pomocníků ji použijeme pro tvorbu jednoduchých video prezentací. Hudební klip přinese radost z tvorby, prezentaci našeho oboru, integruje myšlenky a směr moderního RVP a umožní vám získat výhodu před ředitelem – klipy táhnou.

I. st.II. st.ZUŠ
ANOANOANOANOANO

PODVEČÍREK: Školní podcast

MgA. Lenka Pařízková

Je učitelkou literárně dramatického oboru na ZUŠ Litoměřice a divadelní lektorkou. Ráda se s malými i velkými noří do příběhů, otevírá dveře do světa poezie, zkoumá nekonečné možnosti při improvizaci a tvoří divadelní inscenace. Dramatickou výchovu vnímá jako jedinečnou cestu k poznání sebe sama i ostatních lidí.

DÍLNA: Ochutnávka dramatické výchovy

Pojďte si hrát! Vyzkoušíte si oblíbená „dramaťácká“ cvičení a hry, které následně můžete uplatnit ve výuce. Budeme se hýbat, zvučit, povídat a tvořit.

I. st.II. st.ZUŠ
ANOANOANOANOANO

PODVEČÍREK: Divadelní improvizace jako nevšední odreagovánía

Mgr. Lenka Pobudová

Učí na ZŠ v Praze Vinoři český jazyk a hudební výchovu, oba předměty vyučuje v co nejširším kontextu a zaměřuje se na jejich činnostní pojetí. Je lektorkou SHV ČR, ČOS, spoluautorkou učebnice Hudební výchova 1 (nakladatelství Fraus) a autorkou blogu www.jaknahudebku.blogspot.cz.

DÍLNA: S poslechem a činností hudebka je radostí.

Komplexně pojaté dílny zaměřené na hru, zážitek a tvořivost při výuce hudební výchovy s literárním přesahem a s důrazem na aktivní poslech.

I. st.II. st.ZUŠ
ANOANOANOANOANO

PODVEČÍREK: Jednoduché instrumentace „populáru“ na 2. stupni ZŠ?

Mgr. Kamila Podolská

Kamila je učitelkou na Střední pedagogické škole v Mostě, vystudovala hudební výchovu a český jazyk a literaturu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Od dětství působí ve Folklorním souboru Krušnohor Chomutov a folklor se stal součástí jejího života dodnes.

DÍLNA: Tancem k srdci folkloru

Pojďme společně proniknout do krásy českého folkloru, vyzkoušet si několik tanečních her, které milují nejen děti.

I. st.II. st.ZUŠ
ANOANOANOANOANO

MgA. Mgr. Hana Novotná

V současnosti vedu semináře hudebně pohybové výchovy na PdF MU v Brně a dále učím jazzový a moderní scénický tanec na JAMU v Brně. Při své mateřské dovolené nyní pravidelně vedu hudebně pohybové kroužky pro děti od půl roku do 5 let a realizuji různé semináře s hudebně pohybovou a taneční tematikou pro děti, dospělé i seniory. Jsem členkou mezinárodního výboru International Orff-Schulwerk Forum Salzburg, místopředsedkyní a lektorkou České Orffovy společnosti a v neposlední řadě lektorkou SHV ČR.

DÍLNA: Hudba v pohybu – Rytmus v každém z nás

Během dílen rozezníme nejcennější nástroj, který bez ohledu na věk či zkušenosti každý z nás máme, a tím je naše tělo. Prostřednictvím hravého a tvořivého prožitku z vlastního pohybu budeme s využitím mluveného slova, písní, instrumentálního doprovodu i klasických skladeb (znovu)poznávat základní pohybové prostředky a současně budeme hledat jejich vzájemné průsečíky se znějící hudbou. Vyzkoušíme si také způsoby, jak elementy pohybu využít v improvizaci a didaktických situacích pro různé stupně škol.

I. st.II. st.ZUŠ
ANOANOANOANOANO

Doc. PhDr. Ivana Ašenbrenerová, Ph. D.

Působí na Katedře hudební výchovy PF UJEP v Ústí nad Labem, kde vede praktické semináře (didaktika Hv, hudebně pohybová výchova, poslech hudby, hra na zobcovou flétnu…). Na ZUŠ v Neštěmicích vyučuje hudební nauky a hru na zobcovou flétnu. Je sbormistryní ženského komorního sboru GAGA VOICE.

DÍLNA: Hudba – pohyb – rytmus = hra a zábava

Propojení tří složek v jednoduchých i složitějších choreografiích vhodných pro školu i veřejná vystoupení.

I. st.II. st.ZUŠ
NEANOANONEANO

Bc. Jaroslav Šindler, M.Mus., DiS.

Jaroslav Šindler ml. (*1995) v současné době působí jako pedagog na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka, pracuje jako redaktor v hudebním nakladatelství Bärenreiter Praha a hraje v kapele Anny Julie Slováčkové. Mimo to se mnoho let věnuje sborové hudbě, píše vokální aranže a spolupracuje s řadou těles. V roce 2015 spoluzaložil mužský sbor HuMuS, který dodnes vede. Již dvakrát usedl v odborné porotě na festivalu Jirkovský písňovar a v roce 2024 společně s Igorem Karpilovským vedl ateliér na festivalu Bohemia cantat.

Pěvecký sbor LDHV

PODVEČÍREK: Sborové hrátky a rozezpívání

Josef Vondráček

Skládá hudbu vážnou i nevážnou, příležitostně diriguje sbory a orchestry… a taky učí na ZUŠ v Letohradě 🙂

Orchestr LDHV